مقالات

نشانه های ایجاد بدسکتور چیست؟

اگر با کامپیوتر و لپ تاپ زیاد سر و کار داشته باشید، تا کنون حتما واژه بدسکتور به گوش تان خورده و شاید هم دچار آن شده اید. برخی بد سکتور را تنها یک ایراد جزئی در هارد می دانند که به راحتی قابل رفع می باشد. گروهی هم آن را یک مشکل بزرگ می شمارند که درمانی ندارد.اجازه دهید ابتدا تعریفی از بدسکتور داشته باشیم: به بخش کوچکی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک (یک سکتور یا قطاع) گفته می شود که به ظاهر معیوب و ناکارآمد می شود. در این حالت، سکتور معیوب، به درخواست‌های مبنی بر نوشتن و خواندن اطلاعات عکس‌العملی نشان نمی‌دهد تا آنجا که آن را یک سکتور بد و یا همان بدسکتور می‌نامیم. تمامی این مسائل باعث می شود که سیستم عامل شما از نوشتن اطلاعات بر روی هارد دیسک ناتوان باشد،سیستم عامل های جدید به گونه ای طراحی شده اند که اگر هارد دیسک شما توسط آنها فرمت شود بدسکتورهای آن توسط سیستم عامل کنارگذاشته می شوند و از آنها استفاده نمی شودحتی هاردهای جدید دارای فضای کمکی و جانشینی هستند که در صورت ایجاد بدسکتورجایگزین مناطق از دست رفته می شوند. یکی از خواص بدسکتورها گرایش و تمایل آنها به زیاد شدن می باشد. به دلیل سطح بسیار حساس صفحات در هارد به مانند شیار و ترک روی شیشه که دائما درحال پیشروی است بدسکتورها نیز سایر مناطق صفحه را فر میگیرند و همین امر به مرور زمان باعث از دست رفتن اطلاعات بر روی سکتور های سالم می شود.(که باید از آن پیشگیری کرد)

 

بعضی از نشانه های رایج و بارز دال بر وجود بدسکتور شامل موارد زیر می باشند :

1. صفحه ابی یا صفحه مرگ
2. کند شدن غیر عادی سیستم
3. هنگ کردن و قفل کردن مکرر سیستم
4. بوت نشدن و بالا نیامدن سیستم
5. پیغام(windows detect the hard disk problem) 
6. از کار افتادن و توقفهای مکرر و نامنظم مخصوصا زمانی که سیستم در حال بوت شدن می باشد و ویندوز بارگذاری میگردد.
7. پیغامهای خطایی که به صورتمکرر در هنگام انجام برخی از اعمال پایه ای ویندوز مانند کپی کردن یا جابجا کردنفایلها نمایش داده می شوند.
8. اسامی فایل و فولدرها که تغییر کرده اند یا بهصورت کدهای نامفهوم در آمده اند
9. ناپدید شدن فایلها و فولدرها و حتی گاهی پریدنو ناپدید شدن درایو موجود بر روی هارد
10. مکث و توقف بسیار طولانی برای باز کردنو دسترسی به یک فولدریا فایل
11. بی صدا و ساکت بودن هارد پس از اینکه دستور بازشدن فولدر یا فایلی را صادر کردید
12. صداهایی که به صورت معمول جزء صداهای هارد محسوبنمیشوند مانند صدای ساییدگی و یا صدای کلیک(صدا میتواند بارزترین و آشکارتریندلیل و نشانه برای بررسی و رسیدگی به هارد دیسک شما باشد. در کل دو نوع بد سکتور وجود دارد (هم در هارد درایو وهم درSSD ) که در ادامه به بررسی و دلایل وقوع آن ها می پردازیم.

الف- بد سکتور فیزیکی یا سخت:

در واقع بخشی از فضای ذخیره سازی هارد دیسک است که به صورت فیزیکی آسیب دیده است. ممکن است هدهارد دیسک با آن بخش از هارد برخورد کرده و به آن آسیب رسانده باشد. یا اینکه گرد و غبار روی آن بخش نشسته و سکتور را از کار انداخته است. همچنین در هارد درایوها وSSD  ممکن است فرسایش و استهلاک باعث ایجاد سکتور معیوب شده باشد. بدسکتورهای فیزیکی معمولا غیرقابل تعمیراند.اگر بدسکتور سخت‌افزاری باشد، شاید تنها راهتعویض"سیلندر" هاردیسک باشد.

 

عوامل ایجاد بدسکتور فیزیکی: 

در هارد دیسک های مغناطیسی معمول ، آسیب های فیزیکی می توانند باعث ایجاد بدسکتور شوند. (علاوه بر اینکه ممکن است هارد دیسک شما از ابتدای خروج از کارخانه دچار مشکل باشد)، استهلاک و فرسایش طبیعی هم می تواند باعث نابودی بخشی از هارد درایو گردد. به برخورد نوک هد با سطحبسیار حساس صفحه چرخان حاوی شیارهای مغناطیسی دربرگیرنده اطلاعاتHead Crash  می گویند، اینبرخورد هم هد خواندنی و هم سطح صفحه را آسیب می زند و یکی از عوامل شایع آسیب های فیزیکی می باشد.

همچنین سقوط های احتمالی هارد دیسک می تواند باعث لمس سطح پلاتر توسط هد هارد دیسک و صدمه دیدن برخی سکتورها شود. همین طور ورود هوا به بخش مهر و موم شده و غیر قابل نفوذ هارد هم می تواند باعث رسوب گرد و غبار و آسیب دیدن آن شود . ایجاد نوسانات الکتریکی و ایجاد شوک نیز از عوامل بدسکتور فیزیکی هستند.

ب- بد سکتور منطقی یا نرم:

بدسکتور نرم‌افزاری به کلاستوری از فضای هارددیسک گفته می‌شود که دچار مشکلات نرم‌افزاری شده و به درستی کار نمی‌کند. سیستم‌عامل برای خواندن اطلاعات از روی سکتور خراب تلاش می‌کند اما با عدم تطابق اطلاعات (Error-correcting Code)  مواجه می‌شود. این سکتور ممکن است به عنوان سکتور خراب و یا همان بدسکتور علامت‌گذاری شود. در هارد دیسک ها یا درایوهایSSD  فرسایش طبیعی سرانجام باعث آغاز خرابی سکتورها می شود و هر چه دفعات خواندن و نوشتن و آدرس دهی آنها در حافظه زیاد می شود، احتمال تولید بد سکتور هم افزایش می یابدو به مرور زمان می تواند ظرفیت و کارایی آنها را کاهش دهد. 

 

عوامل ایجاد بدسکتور منطقی یا نرم:

1- خاموش شدن ناگهانی یا خاموش کردن غیر اصولی بدون انجام عمل SHUT DOWN

2- ویروس و بد افزارها

3- فرمت بیش از حد هارد

4- عملکرد برخی از نرم‌افزارهای معیوب و غیر معتبر

کلینیک تعمیرات  و بازیابی اطلاعات هارد ایران

 

 

Print

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تگ ها

کلمات کلیدی

خانه هارد22 خانه هارد ایران18 بازیابی اطلاعات17 انواع هارد15 جراحی هارد12 بازیابی اطلاعات هارد11 هاردایران11 بازیابی اطلاعات هارد9 مرکز جراحی هارد9 بازیابی هارد9 انواع خرابی در هارد9 بازیابی اطلاعات ارگانها8 بدسکتور هارد8 بازیابی اطلاعات فلش8 بازیابی اطلاعات انواع حافظه8 بازیابی اطلاعات هارد دیسک8 کلینیک هارد8 بازیابی اطلاعات سرور8 RAID8 بازگرداندن اطلاعات هارد7 تعمیرات هارد6 مرکز تعمیرات هارد6 بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر6 بازیابی اطلاعات در سرور6 بازیابی اطلاعات کارت های حافظه6 بازیابی اطلاعات فلش مدیا6 بازیابی اطلاعات حافظه5 بازیابی اطلاعات در هارد کامپیوتر5 بازیابی اطلاعات موبایل5 بازیابی اطلاعات انواع فلش مموری5 ریکاوری5 تعمیرات هارد سرور5 تعمیر فلش مموری4 تعریف هارد دیسک4 تعمیرات هارد دیسک4 بازیابی اطلاعات در تخریب توسط ویروس4 بازیابی اطلاعات انواع هارد سامسونگ4 بازیابی اطلاعات انواع فلش4 تعمیر فلش مدیا4 ديسك4 ریکاوری هارد4 بازیابی اطلاعات حافظه4 بازیابی اطلاعات انواع رم3 ریکاوری انواع فلش3 بازیابی اطلاعات هارد دیسک آسیب دیده3 بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ3 بازیابی دیتای فلش3 تعمیر هارد اکسترنال3 بازیابی اطلاعات انواع هارد وسترن3 ریکاوری مموری3 حافظه رم3 هارد دیسک، بازیابی اطلاعات هارد، تعمیر هارد، ریکاو3 رفع انواع خرابی هارد3 بازیابی اطلاعات انواع هارد سیگیت2 تعمیرات هارد کامپیوتر2 ریکاوری فلش مموری2 ساختار هارد دیسک2 رم2 هارد دیسک2 ذخیره سازی اطلاعات روی دیسک2