مقالات

روش هایی برای حل مشکلات در سرور

Raid

ملزومات نرم افزار

حافظه و CPU

عملیات بازیابی RAID ، شامل پردازش و محاسبه حجم زیادی از اطلاعات است که نیازمند منبعCPU  قابل توجهی می باشد، بنابراین بهتر است که کامپیوتر قوی تری را برای بازیابی و حفظ زمان انتخاب کنید .

برنامه بازیابی اطلاعات از روش آماری، برای آنالیز کردن اطلاعات استفاده می کند. این روش بدین معناست که برنامه بازیابی RAID  در مرحله اول، اطلاعات را از روی دیسک ها خوانده و سپس با استفاده از الگوریتم های مخصوص و نیروی CPU  این اطلاعات را پردازش (بازیابی) می کند .

 نتایج این آنالیز در مرحله نهایی بر روی حافظه کامپیوتر ذخیره می شود. بنابراین هرچه حافظه بیشتر باشد برای کارایی نرم افزار بازیابی بیشتر می شود.

بدون در نظر گرفتن منابع مورد نیاز ، می توان گفت که :

INTEL ATOM لپ تاپ با 512 مگابایت حافظه: یک سیستم ضعیف

یک پردازنده ی هسته ای دوبل و 4تا 8 گیگ حافظه > یک انتخاب مناسب

یک پردازنده 6 هسته ای و 128 گیگ حافظه > تقریبا به درد نخور!!!

REBOOT

از آنجایی که ممکن است مسیر دیسک ها تغییر کند، به هیچ عنوانREBOOT  در بازیابی اطلاعات کارایی نخواهد داشت. اگر قصد انجام دوباره ی بازیابی RAID بر روی کامپیوتر، بعد از REBOOT را  دارید ، در انتخاب دیسک ها برای آنالیز دقت کنید، زیرا اسم آن ها ( مسیر دیسک ها ) ممکن است با موارد قبلی همخوانی نداشته باشد . پس باید بخاطر داشته باشید که تغییر مسیر دیسک هایی که با USB وصل شده اند ، امری عادی است.

یکی دیگر از مشکلاتREBOOT زمانیست که بین بازسازی پارامترهای ردیف و استخراج اطلاعات ردیف با استفاده از این پارامترها روی دهد .

در این زمان، فایل توصیف کننده تنظیمات ردیف دیگر، با تنظیمات اصلی تطبیق پیدا نمی کند، زیرا نظم دیسک ها بخاطر REBOOTتغییر کرده است . اگر این اتفاق نیفتد باید بازیابی RAID را دوباره انجام داده تا تنظیمات جدید ردیف را به دست بیاورید .

REBOOT سیستم می تواند برنامه ریزی شود.

REBOOT  برنامه ریزی شده زمانی اتفاق میفتد که شما تنظیمات سخت افزاری کامپیوتر را تغییر دهید.

Reboot برنامه ریزی شده زمانی اتفاق می افتد که تنظیمات سخت افزاری را با سخت افزار های مورد نیازبازیابی  RAID  در یک راستا قرار دهیم. REBOOT   های برنامه ریزی نشده، پس از بروز رسانی معمولی ویندوز اتفاق می افتد که پیشنهاد می شود جهت  پیشگیری از صدمات احتمالی در هنگام بازیابی، بروز رسانی خودکار ویندوز خاموش شود .

ملزومات سخت افزار

PSU

در زمان بازیابی سخت افزاری و گاهی اوقات نرم افزاری تنظیمات ردیف ، لازم است که دیسک ها از دستگاه RAID  خارج شوند .

زمانی که دیسک ها را از NAS  و یا کنترل گر های RAID جدا می کنید ، باید آن را به کامپیوتری که میخواهید توسط آن عملیات بازیابی  RAID  را انجام دهید ، وصل کنید. در این لحظه باید مطلع باشید که متصل کردن دیسک های جدید به سیستم قبلی ممکن است نیروی PSU  را نارسانا کند .

گاهی اوقات با کار نکردن سیستم متوجه این قضیه می شوید، با این حال این احتمال نیز وجود دارد که هیچگونه پیغام اخطاری نشان داده نشود اما دیسک ها به درستی کار نکرده و در نتیجه سرعت آنالیز به طور قابل توجهی کاهش پیدا می کند .

چگونگی اتصال دیسک ها به کامپیوتر

برای انتخاب نوع اتصال دیسک به کامپیوتربازیابی کننده، لازم است که با کارایی هرکدام نیز آشنایی داشته باشید

SATA و USB (اتصال مستقیم به مادر برد)

برای بالاترین کارایی در بازیابی اطلاعات ، توصیه می شود که دیسک ها به صورت مستقیم به مادر برد متصل شوند . با این حال گاهی اوقات نمی توان این کار را انجام داد، بنابراین دیسک ها با  USB وصل می شوند . حال نگاهی به میانگین سرعت هریک از اتصالات خواهیم داشت

برآورد سرعت

سرعت خواندن دیسک شامل موارد زیر می شود :

·       سرعت برگشت اطلاعات توسط دیسک

·       سرعت انتقال اطلاعات

به طور میانگین سرعت خواندن یک هارد معمولی حدود 60 مگابایت بر ثانیه است . سرعت انتقال اطلاعات به برنامه بازیابی RAID  به نوع اتصال مربوط است . توان عملیاتی اتصالات SATA  از میانگین سرعت خواندن دیسک بسیار بالاتر می باشد . این مساله در مورد پروتکل های USB  صدق نمی کند . چندین USB  پروتکل وجود دارد که هرکدام سرعت انتقال متفاوتی دارد .

USB 1.1

کند ترین پروتکل با میانگین سرعت 5/1 مگابایت در ثانیه است که مطمئنا برای بازیابی RAID  غیر قابل قبول می باشد .

USB 2.0

معمول ترین نوع پروتکل USB با سرعتی نزدیک به 15-10 مگابایت در ثانیه . این کمترین سرعت ممکن برای بازیابی می باشد .

USB 3.0

با اینکه توان عملیاتی پروتکل تا 600 مگابایت بر ثانیه می رسد ، اما سرعت خواندن کلی، به اندازه SATA  می باشد و بخاطر محدود شدن سرعت توسط خواندن ، سرعت آن به 60 مگابایت در ثانیه محدود می شود. USB 3.0  یک انتخاب عالیست، اما در اکثر مواقع به خاطر پیکربندی دیسک  ها مجبور به استفاده از USB 2.0  می شویم .

بنابراین اگر یک ردیف از 4 هارد 2ترابایتی داشته باشیم که توسطUSB2.0  متصل شده باشند ، در بدترین شرایط آن ، اسکن دیسک ها 8 روز طول می کشد .

اما اگر از اتصالات SATA  استفاده می کنید ، سرعت بازیابی ردیف 5 برابر شده و طی 2 روز انجام می شود .

اداره ی سکتور های خراب

باید بدانید که مبدل های SATA – USB  ، سکتور های خراب را بدتر از پورت های معمولی SATA اداره می کنند و باعث می شود که نرم افزار در هنگام خواندن آن سکتور خراب، هنگ کند . اما این مشکل، در زمان اتصال دیسک ها به مادر برد وجود نخواهد داشت ، زیرا هنگام  مواجه شدن با سکتور های خراب ، دیسک ها همچنان توانایی انتقال کنترل به برنامه را بدون هنگ کردن دارا می باشند .

فایل های IMAGE دیسک

درهنگام قراردادن فایل های IMAGE دیسک بر روی دیسک های فیزیکی ، سعی کنید که هر فایل IMAGE دیسک را در یک دیسک فیزیکی قرار دهید. این کار موجب افزایش سرعت خواندن تا حداکثر مقدار ممکن می شود . اما اگر چند فایل IMAGE  دیسک را بر روی یک هارد قرار دهید ، سرعت خواندن اطلاعات به طور قابل توجهی کاهش می یابد . سرعت خواندن اطلاعات در حالت یک فایل IMAGE  دیسک بر روی یک دیسک فیزیکی "10 برابر" دو فایل IMAGE  دیسک برروی یک دیسک فیزیکی می باشد .

اتصالات ترکیبی

اگر دیسک های خود را به چند روش مختلف، مثلا چند دیسک را با USB و باقی را با SATA  به سیستم متصل کرده اید ، سرعت خواندن توسط کند ترین دیسک مشخص می شود .

·       اتصال فقط با SATA  > حدود 40-50 مگابایت بر ثانیه

·       اتصال فقط با USB > حدود 7-10 مگابایت بر ثانیه

·       اتصال با SATA  و USB > حدود 15-20 مگابایت بر ثانیه

نکته : اعداد بالا با توجه به USB 2.0  برآورد شده اند .

بازده بازیابی RAID

قبل از بازیابی پیکربندی ردیف ، باید در مورد استفاده پارامترهای بازیابی شده تصمیم بگیرید .اگر قصد دارید که کپی یک ردیف را بر روی یک دیسک رایت کنید و سپس توسط LINUX  به اطلاعات دسترسی پیدا کنید ، به حافظه ای به اندازه حافظه ی مفید ردیف خود، نیاز دارید .

اما اگر می خواهید فایل ها را بازیابی کنید ، به حافظه ای به اندازه حجم تخمینی فایل های مورد نظر نیاز دارید و اگر فقط قصد دریافت تشریح پیکربندی ردیف و انجام بقیه عملیات بازیابی در زمان دیگری را دارید ، به یاد داشته باشید که در طول زمان، اگر سیستم    REBOOT شود ، تشریح پیکربندی ردیف ، ممکن است به درستی انجام نشود .

نکاتی در تشخیص نوع ردیف

ما متوجه شده ایم که یکی از معمولترین اشتباهات مردم در تعیین نوع ردیف می باشد.چند راه ساده برای تشخیص نوع ردیف و (اطمینان از نبود یک نوع بر روی دیسک ها ) وجود دارد .

استفاده از disk management

Disk management (زمانی که تمام فضای دیسک هارا چه با پارتیشن و یا بدون پارتیشن نشان می دهد)

ممکن است که اندازه ی پارتیشن های دیسک های ردیف ، از اندازه ی دیسک های فیزیکی به جز RAID1 بیشتر باشد زیرا سایز پارتیشن ها با فضای اصلی ردیف برابر می شوند . (منطبق می شوند )

معمولا تنها یک دیسک دارای پارتیشن می باشد، با این حال ممکن است 2 دیسک شامل پارتیشن را در صورت (MIRRORED RAIDS)  یا زمانی که RAID5 PARITY  مثل یک کپی از جدول پارتیشن ها ، محاسبه کند.

گاهی شما قادر به دیدن پارتیشن ها و تشخیص نوع ردیف نیستید و این بدین معناست که جدول پارتیشن در جای درست خود قرار ندارد . این مشکل زمانی رخ می دهد که کنترل گر فراداده خودرا قبل از جدول پارتیشن قرارداده و باعث جا به جا شدن جدول پارتیشن شود . از طرفی ، این مشکل زمانی که دیسک ها با پارتیشن نشان داده شده ولی ویندوز نوع فایل سیستم آن ها را نشان ندهد ، نیز رخ می دهد و بدین معناست که با LINUX SOFTWARE RAID  سرو کار دارید .

(MD – RAID)

RAID0

در DISK MANAGEMENT ، تنها یک دیسک یا پارتیشن دیده می شود و بقیه ی دیسک ها به شکل تخصیص نیافته مشخص می شود

RAID 5 و RAID ID

با توجه به نوع اطلاعات بر روی دیسک ها و امکان مفقود شدن یک دیسک ، یک یا چند دیسک در DISK MANAGEMENT  دارای پارتیشن خواهند بود.

RAID 1

در RAID 1 ، شما تنها با دو دیسک با پارتیشن های دقیقا مشابه مواجه می شوید که به احتمال زیاد نیازی به بازیابی نخواهید داشت .

چک کردن نوع ردیف در DISK MANAGMENT

چگونه با اطلاعاتی که DISK MSNSGMENT  در اختیار ما قرار می دهد از حدس خود در مورد نوع چیدمان ردیف مطمئن شویم .

1-     اگر تمام دیسک ها را داشته باشیم ( بدون اینکه دیسکی مفقود شده باشد) و در DISK MANAGMENT،

یک دیسک با پارتیشن و بقیه ترخیص نیافته مشاهده شود ، یعنی با RAID0 یا RAID5  سروکار دارید.

 

2-     اگر یک دیسک مفقود شده باشد :

RAID 0 نمی تواند در این مورد در نظر گرفته شود زیرا RAID0 میزان خطای پایینی دارد و با یک دیسک خراب از بین می رود.

تشخیص RAID5  از  RAID0 غیر ممکن می باشد .

3-     اگر تمام دیسک های ردیف با پارتیشن نشان داده می شوند ، احتمالا با LINUX MD-RAID  مواجه هستید، بنابراین به بازیابی RAID  نیازی نخواهیم داشت .

مجموع دیسک ها برای آنالیز

تصور می شود که تعداد بیشتر دیسک ها در ردیف به هنگام بازیابی RAID بهتر است اما در واقع این موضوع در تمامی موارد صدق نمی کند.

 به طور مثال اگر هارد یدکی به مجموعه ردیف  RAID5  اضافه شود ، نرم افزار بازیابی RAID  قادر به حل این مورد نخواهد بود .

به طور قطع ، برای بازیابی RAID0 ، باید تمامی درایو ها را داشته باشید ، وگرنه نمی توانید از RAID0  اطلاعاتی را بازیابی کنید . در مورد ردیف هایی با تحمل نقص بالا ، شما در اضافه نکردن یکی از دیسک ها در آنالیز آزاد می باشید .

یدک در RAID5

در زمان آنالیز RAID5 یکی از دیسک های یدکی را خارج کنید، البته اگر از وجود دیسک یدکی مطمئن نیستید ، اول تمام دیسک ها را وارد کنید ، اگر راهی پیدا نکردید سعی کنید که آن را شناسایی کنید .به عنوان مثال : به دنبال دیسکی متفاوت از بقیه باشید و یا یکی یکی دیسک هارا خارج کنید .

اگر تمام دیسک ها در جای خود قرار دارند ولی با پیغام اخطاری مبنی بر نبودن یک درایو در مجموع  RAID5 روبرو شدید، یکی یکی دیسک هارا خارج کرده تا دیسکی را که این پیغام برای خروجش نشان داده نمی شود را پیدا کنید .

اگر آن دیسک مجموع شما همچنان مجهول است و این راهکار جواب نداد ، شما مجبور به انجام بازیابی دیسک های موجود می باشید .

RAID5 که با وجود تمام دیسک هایش قادر به بازیابی آن نمی باشید.

اگر در بازیابی ساختار این مورد به مشکل برخوردید ،سعی کنید که یکی از دیسک ها را خارج کنید . اگر یکی از دیسک ها شامل اطلاعاتی بود که با اطلاعات باقی دیسک ها سازگار نبود، دسترسی به راه حلی درست، بسیار دشوار می شود . ممکن است این اتفاق در زمانی رخ دهد که شما قصد تعویض یک دیسک خراب با دیسک یدکی را دارید و طی این عملیات با شکست مواجه شوید. از آنجایی که نرم افزارReclaiMe می تواند مشکل RAID5  با یک هارد مفقود را حل کند ، بهتر است که فقط دیسک مشکوک را از عملیات آنالیز خارج کنید. در قدم اول به دیسکی با ویژگی های زیر توجه کنید:

·       به تازگی عوض شده باشد

·       به طور اتوماتیک با یک دیسک یدکی عوض شده باشد.

·       با دیگر دیسک ها فرق داشته باشد ، به طور مثال در مدل ، اندازه ، برند

خارج کردن یک دیسک خراب از ردیف ها با تحمل نقص

گاهی نرم افزار بازیابی به اندازه ای کار می کند که نمی توانید منتظر جواب آن بمانید ، معمولا این بدین معناست که یکی از دیسک ها دچار آسیب فیزیکی شده است . اگر شما ردیفی با تحمل نقص بالا دارید ، می توانید به راحتی این دیسک خراب را خارج کرده و دوباره عملیات بازیابی را انجام دهید . اگر نمی توانید دیسک خراب را شناسایی کنید ، دیسک هارا یکی یکی خارج کرده تا نتیجه ی آن را ببینید.

پیغام های نرم افزار بازیابی RECLAIME FRA RAID

گاهی اوقات این نرم افزار پیغام هایی میدهد که باید حتما در نظر گرفته شود .

Looks like wrong disks are selected

به نظر می رسد دیسک های اشتباهی انتخاب شده اند . این اخطار زمانی رخ می دهد که تمام دیسک های انتخاب شده به یک ردیف متعلق نباشند. به طور مثال زمانی که دیسک هارا با سایز اشتباه مشخص کرده باشید.

There were no mirror pairs of drives detected

 این اخطارتنها در زمان بازیابی RAID0 رخ می دهد. معمولا این پیغام بدین معناست که دیسک ها به  RAID0 تعلق ندارند و باید نوع دیگری از ردیف  RAID5 یا  RAID0 را انتخاب و یا مجموعه دیسک ها را مرور کنید.

 It was determined that the raid5 set is missing a drive  

این اخطار زمانی نشان داده می شود که نرم افزار نتواند به اندازه کافی نمونه هایی از بلوک های parity که سازگار با بلوک های اطلاعات باشد  را پیدا کند . این پیغام در شرایط زیر نشان داده می شود :

·       اگر یکی از دیسک های raid5 مفقود شده باشد. این پیغام این امر را تایید می کند، در این لحظه هیچ اقدامی لازم به انجام نیست .

·       در raid5 ، یکی از دیسک های یدکی و یا نامربوط به آن ردیف، در طول آنالیز، شناسایی شده باشد.

·       دیسک های مشخص شده به RAID5 تعلق نداشته باشد.

اگر با یکی از دو پیغام بالا رو به رو شدید، تنظیمات ردیف را دوباره مرور کنید.

زمان آنالیز مورد نظر

زمان آنالیز به مقدار و نوع اطلاعات ذخیره شده بر روی ردیف بستگی دارد .

زمان بازیابی

·       ردیف های خالی تر نسبت به ردیف های پر، کند ترعمل می کنند.

·       اگر مقدار زیادی فایل های کوچک در ردیف وجود داشته باشد ، بازیابی سریعتر صورت میگیرد. اما اگر تنها چند فایل بزرگ بر روی RAID ذخیره شده باشد، بازیابی اطلاعات کندتر خواهد بود.

·       اگر اطلاعاتی با Entropy بالا مثل فیلم ، موسیقی و فایل های فشرده در ردیف خود دارید ، بازیابی کند خواهد بود و از طرفی اگر اطلاعات Entropy پایینی مثل متن یا فایل های پایگاه داده بر روی ردیف دارید ، نتایج سریع تر به دستتان خواهد رسید. زمان آنالیز با توجه به اطلاعات ذخیره شده بر روی ردیف، ممکن است که کاهش بیابد  اما گاهی اوقات راه حل بازیابی ، قبل از خواندن کل ردیف به دست می آید .

 

Print

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تگ ها

کلمات کلیدی

خانه هارد22 خانه هارد ایران18 بازیابی اطلاعات17 انواع هارد15 جراحی هارد12 بازیابی اطلاعات هارد11 هاردایران11 بازیابی اطلاعات هارد9 مرکز جراحی هارد9 بازیابی هارد9 انواع خرابی در هارد9 بازیابی اطلاعات ارگانها8 بدسکتور هارد8 بازیابی اطلاعات فلش8 بازیابی اطلاعات انواع حافظه8 بازیابی اطلاعات هارد دیسک8 کلینیک هارد8 بازیابی اطلاعات سرور8 RAID8 بازگرداندن اطلاعات هارد7 تعمیرات هارد6 مرکز تعمیرات هارد6 بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر6 بازیابی اطلاعات در سرور6 بازیابی اطلاعات کارت های حافظه6 بازیابی اطلاعات فلش مدیا6 بازیابی اطلاعات حافظه5 بازیابی اطلاعات در هارد کامپیوتر5 بازیابی اطلاعات موبایل5 بازیابی اطلاعات انواع فلش مموری5 ریکاوری5 تعمیرات هارد سرور5 تعمیر فلش مموری4 تعریف هارد دیسک4 تعمیرات هارد دیسک4 بازیابی اطلاعات در تخریب توسط ویروس4 بازیابی اطلاعات انواع هارد سامسونگ4 بازیابی اطلاعات انواع فلش4 تعمیر فلش مدیا4 ديسك4 ریکاوری هارد4 بازیابی اطلاعات حافظه4 بازیابی اطلاعات انواع رم3 ریکاوری انواع فلش3 بازیابی اطلاعات هارد دیسک آسیب دیده3 بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ3 بازیابی دیتای فلش3 تعمیر هارد اکسترنال3 بازیابی اطلاعات انواع هارد وسترن3 ریکاوری مموری3 حافظه رم3 هارد دیسک، بازیابی اطلاعات هارد، تعمیر هارد، ریکاو3 رفع انواع خرابی هارد3 بازیابی اطلاعات انواع هارد سیگیت2 تعمیرات هارد کامپیوتر2 ریکاوری فلش مموری2 ساختار هارد دیسک2 رم2 هارد دیسک2 ذخیره سازی اطلاعات روی دیسک2