مقالات

نحوه کار هارد دیسک

نحوه کار هارد دیسک [EasyDNNnews:IfExists:GalleryBackLink] View in gallery [EasyDNNnews:EndIf:GalleryBackLink]
هارد دیسک مثل قلب تپنده یه سیستم کامپیوتری نقش اساسی در حیات آن ایفا میکند ، و می توان گفت هارد دیسک یکی از مهمترین عناصر سخت افزاری درکامپیوتر پس از پردازنده و حافظه است .هارد‌دیسک در سال 1950 اختراع گردید هارد‌دیسک‌ های اولیه شامل دیسک‌های بزرگ با قطر 20 اینچ ( 50/8 سانتیمتر) بوده و توان ذخیره‌سازی چندین مگابایت بیشتر را نداشتند . به این نوع دیسک ها در ابتدا " دیسک ثابت" می‌گفتند . در ادامه به‌منظور تمایز آنها با فلاپی دیسک ها از واژه " هارد‌دیسک"  استفاده گردید . هارد‌دیسک ها دارای یک Platter   (صفحه) به‌منظور نگهداری محیط مغناطیسی می‌باشند . عملکرد یک هارد‌دیسک مشابه یک نوار کاست بوده و از یک روش یکسان برای ضبط مغناطیسی استفاده می‌نمایند . هارد‌دیسک و نوار کاست از امکانات ذخیره‌سازی مغناطیسی یکسانی نیز استفاده می‌نمایند در چنین مواردی می‌توان به‌سادگی اطلاعاتی را حذف و یا مجدداً بازنویسی کرد. اطلاعات ذخیره‌شده بر روی هریک از رسانه‌های فوق، سالیان سال باقی خواهند ماند اهمیت هارد دیسک به قدری است که من مشکلات ناشی از آن را به ام الامراض برای یک سیستم کامپیوتری تشبیه میکنم یعنی هرگونه مشکل بر روی هارد دیسک میتواند عملکرد بقیه قطعات ما را هم مختل کند . بنابراین هر گونه مشکل بر روی هارد دیسک میتواند کاربر را دچار مشکلاتی کند که بعضا سخت و دردناک است چرا که از یک سوء تعمیرات آن هزینه بر است و از سوی دیگر اطلاعات حیاتی کاربر را در خود نگهداری میکند ، اگر به هر دلیلی این اطلاعات از بین برود بازیابی آن برای کاربر هزینه گزافی را به همراه دارد . به طور کلی از هارد دیسک ، به منظور ذخیره سازی اطلاعات استفاده می گردد . اطلاعات مربوط به راه اندازی سیستم ، برنامه ها و داده ها، جملگی بر روی هارد دیسک ذخیره می گردند . در زمان انجام برخی عملیات خاص توسط کامپیوتر ، نظیر ویرایش فیلم ها ، بازی های کامپیوتری و یا پخش موزیک ، استفاده از یک هارد دیسک با ظرفیت بالا ، سرعت مناسب و قابل اطمینان ، بطرز محسوسی بهبود محیط عملیاتی خصوصا ذخیره و بازیابی اطلاعات را بدنبال خواهد داشت .
 
 
امروزه پیشرفت تکنولوژی به حدی بوده که هاردهای بسیار پیشرفته تری که ظرفیتها و سرعتهای بسیار بالاتری نسبت به هارد های قدیمی تر دارند ساخته شده اند این هارد ها این امکان را به کاربر میدهند که از یک سو بتوانند اطلاعات با حجم بسیار بالا را در آنها ذخیره و نگهداری کنند و از سوی دیگر بتوانند با سرعت بالاتری نسبت به قبل اطلاعات بر روی آنها نوشته یا بخوانند .
در سال ۲۰۰۶ یک هارد دیسک باید بتواند بین ۸۰ تا ۷۵۰ مگابایت اطلاعات را در خود جای دهد، با سرعتی بین ۷۲۰۰ تا ۱۰۰۰۰ درو در دقیقه بچرخد و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آن باید بیشتر از ۵۰ مگابایت در هر ثانیه باشد. سریع ترین هارد درایوهای مربوط به سرور ها و ایستگاه های کاری با سرعتی معادل ۱۵۰۰۰ دور در دقیقه می چرخند و سرعت انتقال ترتیبی اطلاعات در آنها بالغ بر۸۰مگابایت در هر ثانیه می باشد. هارد دیسک ها ی مربوط به نوت بوک ها که از نظر فیزیکی کوچکتر از نمونه های خانگی هستند ، معمولا دارای سرعت و ظرفیت پایین تری میباشند.
اغلب این هارد دیسک ها با سرعتی در حدود ۴۲۰۰ دور در دقیقه می چرخند. البته لازم به ذکر است که جدید ترین انواع این دسته هارددیسک ها دارای سرعتی معادل ۷۲۰۰ دور در دقیقه می باشند. اما مکن میخواهم بگویم که اگر چه این پیشرفتها در هارد دیسک ها بسیار چشمگیر بوده است ولی در مقابل آنها یک سری مشکلات جدیدتر که هر کدام میتواند حیات هارد را دچار مشکل کند هم پدید آمد که بدترین آنها بدسکتور بود در این گزارش من سعی میکنم تمام یا حداکثر اطلاعات مورد نیاز برای فهم بدسکتور را در اختیار شما قرار میدهم.
  
برای آن که ما بتوانیم مفهوم واقعی بدسکتور را درک کنیم باید ابتدا به سوالات زیر پاسخ دهیم :
1 - ساختار کلی یک هارد دیسک چگونه است ؟
2 - چرا هارد دیسک خراب می شود ؟
3 - بد سکتور چیست ؟
4 - چه عواملی باعث بد سکتور بر روی هارد می شود ؟
5 - یک هارد دیسک دارای بد سکتور چه علائمی دارد ؟
6 - بد سکتور چه مشکلاتی را بر روی هارد ایجاد میکند ؟
7 - چگونه میتوانیم بد سکتور روی هارد را از بین ببریم و آن هارد را باسازی کنیم ؟
 
خوشبختانه من چون زمینه کاری خودم از ابتدا تعمیرات سخت افزار و نرم افزار بوده است و چندین سال در این حوضه کار کرده ام تجربه خیلی خوبی دارم که آن را سعی میکنم در اختیار شما قرار دهم و در کنار آن هم یک سری منابع مرفی میکنم که میتواند به شما در این زمینه کمک کند.
 
بهترین روش شناخت نحوه عملکرد هارد دیسک کالبد شکافی آن است .
یک پوسته (قاب) آلومینیومی که کنترل‌کننده‌ی هارد‌دیسک در درون آن (یک سمت دیگر) قرار دارد. کنترل‌کننده فوق مکانیزم‌های خواندن، نوشتن و موتوری که باعث چرخش صفحات هارد‌دیسک می‌شود را کنترل می‌نماید.
در نزدیکی برد کنترل‌کننده کانکتورهای مربوط به موتوری که باعث چرخش صفحات هارد می‌شود قرار دارد.
Platters (صفحات) : این صفحات می‌توانند با سرعت 3600 تا 7200 دور در دقیقه چرخش نمایند.
بازویی که حد خواندن و نوشتن را نگاه داشته است : این بازو با سرعتی معادل 50 بار در ثانیه قادر به حرکت در طول هریک از صفحات است (حرکت شعاعی)
 
به منظور افزایش ظرفیت هارد‌دیسک می‌توان تعدادی از صفحات را استفاده کرد. مکانیزمی که باعث حرکت بازوها بر روی هارد‌دیسک می‌گردد، سرعت و دقت را تضمین می‌نماید.در این راستا از یک موتور خطی با سرعت بالا استفاده می‌گردد . اطلاعات بر روی سطح هریک از صفحات هارد‌دیسک در مجموعه‌هایی با نام سکتور و شیار ذخیره می‌گردد. شیارها دوایر متحدالمرکزی می‌باشند (نواحی زرد (که بر روی هریک از آنها تعداد محدودی سکتور (نواحی آبی) با ظرفیت بین256 ، 512 بایت ایجاد می‌گردد . سکتورهای فوق در ادامه و همزمان با آغاز فعالیت سیستم عامل در واحدهای دیگر با نام "کلاستر" سازماندهی می‌گردند . زمانی‌که یک درایو تحت عملیاتی با نام  Low level format قرار می‌گیرد، شیارها و سکتورها ایجاد می‌گردند . در ادامه و زمانی‌که درایوHigh level format   گردید ، با توجه به نوع سیستم عامل و سیاست‌های راهبردی مربوطه ساختارها‌‌یی نظیر : جدول اختصاص فایل‌ها ، جدول آدرس‌دهی فایل‌ها و ... ایجاد تا بستر مناسب برای استقرار فایل‌های اطلاعاتی فراهم گردد .
هارد دیسک که پیش از این به عنوان دیسک گردان ثابت شناخته می شد یک حافظه دائمی است که بطور دیجیتالی رمزنگاری شده و اطلاعات را روی سطح مغناطیسی دیسک های خود ذخیره می کند . هارد دیسک ها در ابتدا برای استفاده در کنار کامپیوتر تولید شدند و بعد ها از آن ها در داخل کامپیوتر استفاده شد . با گذشت زمان کاربرد های هارددیسک از حیطه کامپیوتر فراتر رفت . بطوریکه در تجهیزات ضبط تصویر ، پخش صدا ، همچنین در سیستم ها و دوربین های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت ایجاد نیاز به حافظه های بزرگ ، قبال اعتماد و مستقل ، منجر به تولید ساختارهایی همچون RAID ، سخت افزار هایی همچون NAS حافظه های متصل به شبکه و سیستم هایی همچون SAN شبکه های ذخیره اطلاعات شد تا بتوان بطور موثر به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی پیدا کرد.


کلینیک هارد، مرکز تخصصی جراحی هارد در ایران
Print

نوشتن یک نظر

نام:
ایمیل:
نظر:
افزودن نظر

تگ ها

کلمات کلیدی

خانه هارد22 خانه هارد ایران18 بازیابی اطلاعات17 انواع هارد15 جراحی هارد12 بازیابی اطلاعات هارد11 هاردایران11 بازیابی اطلاعات هارد9 مرکز جراحی هارد9 بازیابی هارد9 انواع خرابی در هارد9 بازیابی اطلاعات ارگانها8 بدسکتور هارد8 بازیابی اطلاعات فلش8 بازیابی اطلاعات انواع حافظه8 بازیابی اطلاعات هارد دیسک8 کلینیک هارد8 بازیابی اطلاعات سرور8 RAID8 بازگرداندن اطلاعات هارد7 تعمیرات هارد6 مرکز تعمیرات هارد6 بازیابی اطلاعات هارد کامپیوتر6 بازیابی اطلاعات در سرور6 بازیابی اطلاعات کارت های حافظه6 بازیابی اطلاعات فلش مدیا6 بازیابی اطلاعات حافظه5 بازیابی اطلاعات در هارد کامپیوتر5 بازیابی اطلاعات موبایل5 بازیابی اطلاعات انواع فلش مموری5 ریکاوری5 تعمیرات هارد سرور5 تعمیر فلش مموری4 تعریف هارد دیسک4 تعمیرات هارد دیسک4 بازیابی اطلاعات در تخریب توسط ویروس4 بازیابی اطلاعات انواع هارد سامسونگ4 بازیابی اطلاعات انواع فلش4 تعمیر فلش مدیا4 ديسك4 ریکاوری هارد4 بازیابی اطلاعات حافظه4 بازیابی اطلاعات انواع رم3 ریکاوری انواع فلش3 بازیابی اطلاعات هارد دیسک آسیب دیده3 بازیابی اطلاعات هارد لپ تاپ3 بازیابی دیتای فلش3 تعمیر هارد اکسترنال3 بازیابی اطلاعات انواع هارد وسترن3 ریکاوری مموری3 حافظه رم3 هارد دیسک، بازیابی اطلاعات هارد، تعمیر هارد، ریکاو3 رفع انواع خرابی هارد3 بازیابی اطلاعات انواع هارد سیگیت2 تعمیرات هارد کامپیوتر2 ریکاوری فلش مموری2 ساختار هارد دیسک2 رم2 هارد دیسک2 ذخیره سازی اطلاعات روی دیسک2