بازیابی اطلاعات مموری کارت

چرا هارد درایو ها آسیب می بینند؟

عکس های خانوادگی،آرشیو های موسیقی و فیلم های مورد علاقه شما، اسناد و مدارک مهم و .... تماما در هارد شما ذخیره شده اند.اگر هارد درایو شما آسیب ببیند و تمام اطلاعات مهم شما بر اثر حادثه ای از بین برود چه خواهید کرد؟


خوشبختانه راه هایی وجود دارد تا بتوان تشخیص داد که آیا هارد درایوتان صدمه دیده و یا در حال صدمه دیدن است؟ 
برای جلوگیری از این اتفاق راه هایی وجود دارد.

اول از همه به این سوال می پردازیم که چرا هارد درایو ها آسیب می بینند؟
مشکلات زیادی ممکن است برای هارد ها به وجود بیاید، 

مشکلات فیزیکی یا غیر فیزیکی


امروز در این مقاله مهم ترین مشکلاتی که ممکن است هارد شما درگیر آن شود را مورد بررسی قرار می دهیم.


1-اشکالات logically چیست؟

 

 این مشکل زمانی رخ می دهد که قسمت الکتریکی هاردتان دچار مشکل شده باشد.این مشکل پیش پا افتاده ترین مشکلیست که ممکن است هارد شما به آن دچار شود که می توان آن را برطرف کرد.


2- اشکالات media : 


این ایراد زمانی بوجود می آید که مصرف کننده ی این هارد ها با آن ها به خوبی رفتار نکنند.این مشکل بسیار خطرناک بوده، بطوریکه بر روی پلاتر هارد شما خراشی می افتد و این یعنی از بین رفتن آن دسته از اطلاعاتی که پیش تر بر روی پلاتر ذخیره کرده بودید.  
برای توضیح بیشتر این مورد لازم است بگوییم  هنگامی که با این مشکل برخورد می کنید می بایست با هارد درایوتان خداحافظی کنید.


3- اشکالات هد : 


این مورد، جز مشکلات متداولی است که مصرف کنندگان هارد با آن ها مواجه می شوند.
این مشکل زمانی رخ می دهد که ایرادی در اجرا وجود داشته باشد.در اصل این مشکل از ریدینگ و رایتینگ سر هد منشا می گیرد.


4- اشکالات فیزیکی : 


این اشکال،بیشترین و معمول ترین مشکلی است که برای هارد ها پیش می آید .که در این مورد هارد مانند موتور ماشین ،بسته به فشاری که به آن وارد شده،داغ میکند.

نشانه هایی برای تشخیص مشکل در هارد دیسک:

1- صدای Clicking 

اگر از داخل هاردتان، در زمان اجرا، صدای clicking به گوش رسید،در درون هارد مشکلاتی به وجود آمده و به زبان ساده تر دچار مشکلی در قسمت موتور هارد شده است و یا امکان دارد مشکل از صفحه یا پلاتر هارد باشد، بطوریکه یک خش کوچک بر روی پلاتر هارد ایجاد شده که این مورد بسیار خطرناک می باشد.
بهترین راه برای تشخیص وجود این خش ها بر روی صفحه زمانیست که قصد اجرا و یا انتقال اطلاعات را داشته باشید.اگر  روی پلاتر صدمه دیده باشد شما قادر به اجرا و انتقال اطلاعات نخواهید بود.

هشدار !

قطعات درونی هارد شما بسیار حساس میباشد وباز کردن قاب هارد نیازمند تخصص و تجهیزات است، به هیچ عنوان این کار را در خانه انجام ندهید!!!!!!!!

2- ویروس ها : اگر فایل های درون هاردتان بطور ناگهانی پاک می شوند و هارد شما قادر به ذخیره ی اطلاعات نیست و یا حتی کامپیوترتان نمی تواند هارد را شناسایی کند و یا اطلاعات درون هارد قفل شده و شما نمیتوانید فرمان اجرا به آن ها بدهید ، تمام اینها مشکلاتی است که نشان می دهد هارد شما با مشکل مواجه شده است .

ویروس ها می توانند از طرق مختلف وارد سیستم شما شوند،آن ها میتوانند فایل های شما را قفل و دسترسی به اطلاعاتتان را غیر ممکن کنند.


3- تاخیر در اجرای فایل ها ( delay) : 


اگر هارد شما برای باز کردن فایل ها به بیش از 30 دقیقه زمان نیاز دارد و یا دستگاه شما در زمان اجرا با تاخیر زیاد عمل کرد، تنها معنی آن این است که هارد شما در حال صدمه دیدن است.
در اصل وجود هر تغییر و یا اتفاق عجیب در سیستم شما ، نشان دهنده ی ایرادی در هارد شماست.


حالا که با ایرادات هارد آشنا شدید، لازم است بدانید در هنگام مواجهه با آن ها چه کاری را باید انجام دهید؟


برای بالا بردن عمر هارد خود و برای جلوگیری از به وجود آمدن هر گونه مشکل در آنها ، باید به نکات زیر توجه کنید:


1- به خوبی از هارد خود مراقبت کنید .


با مراقبت میتوانید از بسیاری از صدمات فیزیکی جلوگیری کنید.
همانطور که پیشتر گفتیم، ضربه به هارد دیسک میتواند خسارات زیادی را به بار آورد و زمانی که به هاردتان ضربه وارد شود بدون شک هارد شما از کار خواهد افتاد. 

به صدای چرخش هارد درایو خود توجه کنید. 

در زمان جابجایی،هارد باید خاموش باشد و هیچگونه صدایی از آن به گوش نرسد.
البته متخصصان سازنده هارد های امروزی موفق شدند تا از میزان حساسیت هاردها کم کنند، اما هنوز هم توصیه میشود قبل از جابجایی هارد ، از خاموش بودن آن مطمئن شوید.


2- هارد خود را خنک نگه دارید.


گرما برای هاردها بسیار مضر است، پس سعی کنید در زمان استفاده از هارد ، آن را خنک نگه دارید.برای این کار میتوانید از فن های مخصوص که قیمت زیادی ندارند،استفاده کنید. این هزینه ی کم میتواند برای طولانی تر شدن عمر هاردتان بسیار موثر باشد.


3- سیستم خود را زمانی که از آن استفاده نمی کنید،خاموش کنید.


هاردها هم مانند انسان نیاز به خواب دارند.اگر به هارد خود زمانی برای استراحت ندهید،هارد شما رفته رفته ضعیف شده و ناگهان از کار می افتد.


4- از اطلاعاتتان بکاپ بگیرید.


همیشه بر اساس اهمیت اطلاعات از آن ها کپی بگیرید و در هارد دیگری آن ها را ذخیره کنید.مراقب باشید هزاران دشمن برای از بین بردن هارد شما در کمین اند.

با رعایت نکات بالا می توانید به این دشمنان غلبه کنید.


Print

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید